Loading....
Coupon Accepted Successfully!

Quantitative Aptitude

Open Flashcards

Profit & Loss

Question
13 out of 25
 

The cost of 16 KG of Sugar is 448. The cost of 19 KG of rice is 798 and the cost of 17 KG of wheat is 663 what will be the cost of 23 Kg sugar, 26 Kg rice and 22 Kg wheat?



A 2600
B 2200
C 2300
D Cannot be Determined
E None of these

Ans. E Cost of sugar per kg =

Cost of rice per kg =

Cost wheat per kg =

= 2594 Rs.

Profit & Loss Flashcard List

25 flashcards
1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
9)
10)
11)
12)
13)
14)
15)
16)
17)
18)
19)
20)
21)
22)
23)
24)
25)